6 Temmuz 2014 Pazar

corekyagi.org olarak sizin için bu yazımızda çörek otu yağının elde edildiği çörek otunun faydalarını ve yararlarını aktaran bir yazı hazırladık iyi okumalar.

 

Çörek Otu

 

Yüzyıllardır insanların tükettiği bir tohum olan çörek otu tohumu, keskin tadı ve rahatlatıcı etkileri nedeniyle insanlar tarafından daha fazla tüketilen bir maddedir. İnsanlar tarafından geleneksel tıp için yüzyıllarca kullanılmış bir bitkidir çörek otu. Önemli anti oksidan özellikleri bilinen çörek otunun metabolizmayıcı düzenleyici ve yaşlanmaya karşı koruyucu olduğunu hatırlatmak isteriz.

Çörek otu B1, B6, B12,  A vitamini, E vitamini ve selenyumca zengin bir besin maddesidir. İçeriğinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde vücudun savunma sistemini güçlendirerek, toksinlerin yani vücudu zehirleyen maddelerin atılmasında son derece önemli işlevler görmektedir.

Solunum problemleri ve öksürük gibi sorunlarda çörek otu kullanılan ve oldukça faydası görülen bir bitkidir. İçeriğinde bulunan uçucu maddeler, çiğnendiği ve midede sindirildiği zaman akciğerler üzerinde olumlu etkiler bırakmaktadır.

Çörek otu ile ilgili önemli bir husus ise çörek otunun ilaç olmadığıdır. Eğer bir hastalığınız varsa doktora muayene olun, bu tarz bitkileri normal zamanlarda ölçülü olarak tüketin. Yani çörek otu bir ilaç değildir, günlük beslenmede kullanılabilecek faydalı bir bitkidir.

 

Çörek Otunun Yararları

 

Çörek otu oldukça yaralı bir bitkidir. Çörek otu neye yarar sorusu insanlar tarafından oldukça sık karşılaştığımız bir sorudur.

 1. Çörek otu tansiyonu dengeleyen bir bitkidir, düzenli çörek otu tüketimi sonucu tansiyon dengelenmektedir. Özellikle sabah peynirin üzerine serptiğiniz bir çay kaşığı çörek otu bu noktada oldukça faydalı olacaktır.
 2. Grip, nezle gibi durumlarda sabah ve akşam kullanılacak çörek otu oldukça faydalıdır. sabah kahvaltıdan sonra çiğneyeceğiniz bir çay kaşığı çörek otu size zindelik verir. Akşam yatmadan önce bir çay kaşığı çörek otunu havanda dövdükten sonra bir limonun suyunu sıkın ve karıştırın, içerisine bir tatlı kaşığı bal ilave ederek tüketin.
 3. Miğde rahatsızlıklarına iyi gelen çörek otunu meyan kökü ve elma sirkesi ile karıştırarak yemeklerden sonra bir tatlı kaşığı için.
 4. Akşam yatmadan önce havanda dövdüğünüz bir çay kaşığı çörek otunu bir tatlı kaşığı çarkıfelek (pasiflora) otunu ve bir çay kaşığı şerbetçi otunu bir fincan sıcak suya atın ve için, sizi rahat bir uyku bekliyor. Ayrıca yatak odanıza bir kaç damla lavanta yağı ilave etmeyi unutmayın.
 5. Şeker hastalığı yani diyabet gibi durumlarda çörek otu oldukça yararlı bir bitkidir. Bir çay kaşığı çörek otu ve çay kaşığı çubuk tarçını havanda dövüp sabah ve akşam yemekleriyle birlikte tüketmeniz faydalıdır.
 6. Böbrek rahatsızlıkları için çörek otu kullanımı oldukça önemlidir. Çörek otunu sabah öğle ve akşam yemeklerinden sonra yarım çay kaşığı olarak çiğnenmesi böbrek rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.
 7. Ayrıca şu durumlarda çörek otundan faydalanılmaktadır;
 • Kanserlerde ilerlemeyi durdurucu ve oluşumu engelleyici olarak çörek otundan yararlanılmaktadır
 • Bağışıklık sistemini düzenlemede çörek otu yağından yararlanılmaktadır.
 • Yoğun alerjili bünyeler için günlük tüketilecek çörek otu faydalıdır.
 • Kolesterol üzerinde düşürücü bir etkisi olan çörek otu sabah ve akşam tüketilmelidir.
   
Çörek otu ve faydalarını anlattığımız yazımız burada bitiyor. Umarız severek okuduğunuz ve faydalandığınız bir yazı olmuştur. Yazımızı daha fazla insana ulaşması için sosyal medyada paylaşırsanız seviniriz. Sizde değerli soru ve bilgilerinizi burada insanlarla paylaşabilirsiniz, böylece daha fazla insan yararlanmış olur. Paylaşım yaptığınız için teşekkür ederiz. corkotu

0 yorum:

Yorum Gönder