30 Haziran 2014 Pazartesi

corekyagi.org olarak sizin için sedef hastalığı nedir, sedefli cilt ve saç bakımı ve çörek otu yağının sedefte kullanımı konularında bir yazı hazırladık iyi okumalar.

Sedef Nedir


Sedef "psoriasis" olarak adlandırılan oldukça yaygın görülen bir rahatsızlıktır.  İnsanların %3'ünü etkileyen ve bilinen kesin bir tedavisi olmayan cilt hastalığıdır. Sedef genellikle pembe – kırmızı,  kabarık bir zeminde beyaz parlak ve kuru pul pul deri dökülmeleri şeklinde görüldüğünden ve sedefe benzediğinden kaynaklı halk arasında sedef hastalığı olarak bilinir. Bu cilt rahatsızlığı birkaç ay veya birkaç yıl sürebilir, bazı durumlarda ise ömür boyu alevlenme ve iyileşme dönemleri ile insanlarda gözlemlenebilir. HAstalığın şiddeti kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte hastaların çoğunda hafif olarak görülmekte ve diz, dirsek, saçlı deri gibi belli bölgelere sınırlı kalmaktadır. Nadir olmakla birlikte bazı hastalarda ise döküntüler tüm vücuda yayılabilmektedir.

Sedefin Nedeni


Sedef nedeni tam bilinmeyen bir cilt problemi olmakla beraber, yapılan çalışmalarda stres vb. durumların sedefi tetiklediği görülmüştür. Sedef bulaşıcı bir hastalık değildir. Sedefli deriyi kaşımak çok iyi değildir, bu yüzden sedefli bölgeleri kaşımayın.

Sedef Nasıl Anlaşılır


Sedef genellikle ciltte ve saç derisinde gözlenmektedir. Saç derisinde oluşan sedef müdahale edilmezse saç dökülmesine neden olabilir. Sedef cildin kurumasıyla artar sedefli bölgeleri daha fazla nemlendirmek hastalığın olduğu bölgenin daha hızlı iyileşmesini sağlayacaktır. Sedef teşhisi için uzman hekimlerden yardım alınız.

 

Sedef Tedavisi

 

Eğer cildinizde sedef varsa muhakkak bir doktora muayene olun. Sedefin bir hastalık olduğunu unutmayın, genellikle internet ortamında dolaşan bilgilerin ve kualktan dolma tavsiyelerin birçoğu yanlış bilgilerdir. Sedef tedavisi için uzman hekimlere başvurabilirsiniz. Sedef olan durumlarda hekimler genellikle bölgeyi nemlendirici kremler ve deriyi soyucu laktik glikolik veya salisilik asit gibi AHA (alfa hidroksi asit) içeren ürünler tavsiye ederler.

 

Sedef Bakımı

 

Cildinizde veya saçınızda sedef varsa, sedefli bölgeleri nemli tutmanız özellikle önemlidir. Özellikle duş sonrası sedef olan bölgelere ekstra özen göstermelisiniz. Aşırı kireçli ve klorlu şehir şebeke suları cildinizi kurutarak sedefi tetikleyebilir bu yüzden cildinizi nemlendirici bakımlar yapmalısınız.
Yapılan çalışmalarda sedefli bölgelerde yoğun oksidasyon olduğu gözlenmiştir, bu yüzden cilt bakımında anti oksit malzemeleri ( e vitamini c vitamini vb) kullanmanızda oldukça fayda vardır. Tekrar belirtmek gerekirse sedef için nemlendirme hayati önemdedir.

Sedef Kremi


Size sedef için bir bakım kremi tarifi vereceğiz, 
Malzemeler
100 gr shea butter
30 ml tespih ağacı yağı (neem oil)  
30 ml çörek otu yağı  
10 ml çay ağacı yağı 
10 ml e vitamini
Bu malzemelerden shea butter yoğun nem verici ve yara iyileştirici özellikleri bilinen bir yağdır. Çörek otu yağı sedefli bölgelerde cilt yenileme ve hızlı iyileştirme gösteren bir yağdır. Neem yani tespih ağacı yağı ciltte olumlu etkileri bilinen bir yağdır, Çay ağacı yağı yara olan bölgenin kaşınmasını engelleyici amaçla kullanılır. E vitamini ise kuvvetli bir antioksidandır.  
Shea butter katı yağ olduğu için önce bir kapta benmari usulü eritin, sonra soğumaya aldığınız aşamada çörek otu yağını, tespih ağacı yağını ve ardına e vitaminini ilave edin, karışım iyice soğumaya başladığında en son olarak çay ağacı yağını ilave edip yağı dolapta donmaya bırakın. Sedef bakımında kullanacağınız merheminiz hazır. Bu hazırladığınız ürünü duş sonrası ve akşamları sedefli bölgelere uygulayın. Çok hızlı sonuç verdiğini göreceksiniz.
Sedeflicilt bakımı yazımız burada bitiyor, sizde değerli görüş ve yorumlarınızı yazabilir, yazımızı daha fazla insana ulaşması için sosyal medyada paylaşabilirsiniz. Vakit ayırıp okuduğunuz ve paylaşım yaptığınız için teşekkür ederiz. corkotuciltbakim

0 yorum:

Yorum Gönder