28 Haziran 2014 Cumartesi

corekyagi.org olarak size çörek otunu anlatan bir yazı kaleme aldık iyi okumalar.

Çörek Otu 


Çörek otu, düğün çiçeğigiller familyasından olup yaklaşık olarak 14 türü kapsamaktadır. Çörek otu yıllık otsu bir bitkidir, tohumlarından çoğalır. Kumlu gevşek toprakları sever, çiçeklenme dönemine kadar su ister daha sonra sulanmaz.

Tohumları haşhaş bitkisinde olduğu gibi kozalak içerisinde olgunlaşır. Yaklaşık 2–3 mm boyunda 3 yüzeyli mat olmayan siyah renkli tohumları vardır. Tohum yapısı çok yağlı değildir, yağ oranı yaklaşık olarak %18'dir.

Çörek otu tohumları binlerce yıldır baharat ve gıda koruma maddesi olarak kullanılmıştır. Bitkinin tohumları ve yağı geleneksel tıp alanında kullanılabilecek potansiyel ilaç özellikleri göstermektedir. Çörek otunun tohumunda doymamış yağ asidi, eterli yağ, vitaminler ve organizma için gerekli değerli maddeler bulunur.

Çörek Otu Faydaları


Çörek otunda bulunan nigellon ve alfa-pinen gibi eterli yağlar, solunum borusunun genişleyip krampların giderilmesinde etkilidir. Ayrıca öksürüğü hafifletir. İltihap giderici, ağrı dindirici ve idrar söktürücü etkileri de mevcuttur. Düzenli kullanımda kan şekerini düşürücü etkisi vardır. İçeriğinde bulunan B1, B2 ve B6 vitaminleri, pek çok enzimin üretiminde önemli rol oynar. Çünkü bunlar, savunma ablukalarını yok edip boyun altı bezini ve dolayısıyla da savunma sistemini güçlendirir.

Folik asit vitamini ise, kalp ve tansiyon problemlerinin oluşma riskini en aza indirger. Bununla birlikte hücre yenilenmesinde de gereklidir. Beta karoten, A, E ve C vitamini, selen gibi anti oksitler vücudun savunma sistemini destekler. ayrıca içeriğinde bulunan selen, zehirli maddelerin vücuttan atmasında destek olur. Çörek otunun tohumlarından elde edilen çörek otu yağı saç dökülmesinde ve saçlı deride oluşan kepeğe karşı oldukça etkilidir.

Çörek Otu Kullanımı


Çörek otu sirke ile kaynatılıp gargara yapıldığında diş ağrılarına iyi gelir. Suyu ile sivilcelere pansuman yapıldığında sivilceler üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Mikrop, virüs ve mantarlara karşı etkili bir savunma aracıdır. İfraz boşaltıcı ve solunum borusunu genişleticidir. Kan şekerini düşürür. Damar hastalıklarını engeller. İdrar söktürücü özelliği ile safrayı rahatlatır. Vücuttaki zehirlerin atılmasını sağlar. Hazmı kolaylaştırır. Yaraların daha hızlı iyileşmesini ve hücrelerin yenilenmelerini hızlandırır. Alerjiyi engeller. Savunma sistemini dengeler. Hormon sistemini ve ruh hâlini güçlendirir. İktidarsızlık ve kısırlıkta yine yarar verici tesire sahiptir. Çünkü çörek otu, cinsiyet hormonlarını düzenler, insana zindelik ve dinçlik vermektedir.

Kullanılması oldukça yaygın olan çörek otunun faydaları saymakla bitmiyor, bu faydalı yapısı ve güzel kokusu sayesinde sadece şifalı bir bitki olarak kullanımdan çıkartmış ve yemeklerde, pastalarda kullanımına yol açmıştır. Çörek otunu sabahları biraz zeytinyağı ve limon suyuyla karıştırıp peynirlerinizin üzerine dökmeniz durumunda peynirinizin tadı damağınızda kalacak lezzetini artırmış olacaksınız.

Çörek otu yazımız burada bitiyor siz de değerli soru görüş ve önerilerinizle yazımıza katkıda bulunabilir, yazımızı sosyal medyada paylaşarak daha fazla insana ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Değerli vaktinizi ayırıp okuduğunuz ve paylaştığınız için teşekkür ederiz. corkotu
Sonraki
Sonraki Kayıt
Önceki
Bu eklenen en eski yazı

0 yorum:

Yorum Gönderme